IK UYGULAMALARIMIZ

 
 
A | a

IK UYGULAMALARIMIZ

Ise Alim

Gemlik Gübre Sanayi A.S. olarak en degerli yatirimimizin insan kaynagimiz oldugunun bilincindeyiz. Bu sebeple ise alma stratejimiz, geçici yerlestirme ve çözümler yerine kalici, uzun süreli çalisanlarin ise alinmasina odaklanmaktadir. Her pozisyon için dogru adayin ise alinmasinin ve o adaya yapilacak yatirimin bize uzun vadede daha çok fayda sagladigina içtenlikle inaniyoruz.

Egitim

Çalisanlarin egitim ve gelistirme faaliyetleri, kisinin sirkete, departmanina ve isine uyumunun saglanmasi ve kisinin ihtiyaç duyabilecegi konular hakkinda bilgilendirilmesi amaciyla düzenlenen oryantasyon programi ile baslamaktadir.

Her pozisyon için belirlenmis olan egitimler belirlenerek Insan Kaynaklari Departmani’na bildirilmektedir. Insan Kaynaklari Departmani tarafindan yapilan egitim planlanmasi çerçevesinde, çalisanlarin görevlerini getirdigi yetkinlik bazli egitimler (Dis egitim – Iç egitim) olarak teknik ve mesleki egitimler gerçeklestirilmektedir.

Staj olanaklari

Fabrikamizda her yil Yaz döneminde Lise ve Üniversite, Kis döneminde Lise olmak üzere her iki dönemde fabrikamiza kontenjan siniri dahilinde stajyer ögrenci alinmaktadir. Ögrencilerin okulda edindikleri teorik bilgi ve becerilerini gerçek is yasaminda pratige dökme imkâni saglanmaktadir.

Performans yönetimi

Gemlik Gübre Sanayi A.S. olarak çalisanlarimizi taniyabilmemiz ve is verimini ölçebilmemiz adina performans degerlendirmeleri is yerimiz için önem tasimaktadir. Sirketimizin koydugu hedeflere ulasabilmesini saglamak amaciyla çalisanlarimizin belli bir düzen içinde çalismalarini ve yapmakta oldugu isi daha iyi yapabilmeleri için mevcut yeterliliklerinin degerlendirilmesi ve gelistirilmesi amaçlanmistir. Tüm çalisanlar yöneticileriyle birebir toplantilar düzenleyerek yil içindeki performans ve hedeflerini degerlendirmektedir. 

Ücret yönetimi

Gemlik Gübre Sanayi A.S ücret uygulamalari (Beyaz Yaka – Mavi Yaka) olarak ücret politikasi uygulanmaktadir. Mavi Yakali personellerimize Toplu Is Sözlesmesi kapsaminda anlasmaya varilan oranlara göre veya seyyanen iyilestirme zam dogrultusunda ücretler belirlenmektedir.  Toplu is sözlesmesine dahil olmayan Beyaz Yakali personellerimize uygulanan ücret yapisi, çalisanlarimizin görev ve sorumluluklari, egitim ve is tecrübeleri, gösterdigi performans ve enflasyon oranlari dikkate alinarak belirlenmektedir.        

   Ödül ve Öneri sistemi                                                          

* Olabilecek kazalari önleyen veya önleyici tedbirleri gerektigi biçimde zamaninda alarak bir felakete engel olan veya bir kaza aninda fedakârlik gösteren,

* Isletmenin çalisma verimine etki edecek veya üretimin artmasina imkân saglayacak bir harekette bulunan veya isletmeyle ilgili bir bulus yaptigi anlasilan personele bir taltif ikramiyesi isverence verilir.